TOYOTA YÖNETİM ANLAYIŞI

Toyota yönetim anlayışı veya Toyota'nın JIT (Just In Time Production)

1912'de doğmuş 1990'da ölmüştür. Toyoda ailesi mensubu değil bir Toyota çalışanıdır.Kendisi başta Just In Time kavramı Jidoka ve 7 İsraf, olmak üzere, 5 Neden Analizi’nin ve Kaizen Kavramı’nın temeli’nin kısacası Toyota Evi‘nin mimarıdır. Japon Otomotiv Endüstrisi’ni Amerikan Otomotiv endüstrisi ile rekabet edebilecek seviyeye getiren bir dehadır. Savaştan sonra Amerika’ya gidip Genchi Gembutsu yapan Taiichi Ohno süpermarketlerdeki gözlemlerini otomotiv endüstrisine uyarlayarak bugün üretim planlamada çığır açan Kanban’ın yaratıcısı olmuştur. Kokarcanın Son Fırsatı’nda da anlattığı gibi her fırsatın bir zorluktan yaratıldığını düşündüğünden; bu sistemin temelinde her problemi fırsat gören “No Problem, Big Problem” anlayışı yatmaktadır.


Muda, muri, mura. Japonca “muda” olarak ifade edilen kavram, israfı yada katma değeri olmayan verimsiz faaliyetleri kapsar. Bekleme, hata-onarım, fazla üretim, gerekenden fazla işlem yapma, fazla/az taşıma, fazla stok, gereksiz hareket, ana işe katkı sağlamayan muda çeşitleridir. Yalın Yönetim, her tür mudanın ortadan kaldırılarak verimliliğin artırılması esasına dayanır.

“Muri” ise kısaca; makina, ekipman ve insana kapasitesinin üzerinde iş yüklemek olarak tanımlanabilir. Kısa dönemde bir kazanç elde ediliyor gibi görülse de, ekipmanda arızalanmalara veya çalışanda kaza ve meslek hastalıklarına sebebiyet verebilir. Sonrasında daha ciddi problemlere yol açabilir. Üretim planlaması ve üretim miktarının düzenli olmadığı, geçici olarak yükselip alçalarak dalgalanmaların oluşması durumuna da “Mura” diyoruz.

Bir hizmet yada üründe kalite üreticinin ortaya koyduğu şey değildir. Kalite müşterinin para vermeyi istediği şeydir. Üreticilerin genelde düşündüğü gibi, bir ürün yapmak zor ve maliyetli olduğu için kaliteli değildir. Bu yetersizliktir. Müşteriler kendilerine fayda ve değer sağlayan şeye para öderler. Kaliyeti başka bir şey üretmez.
Peter Drucker